Telefon kontaktowy

(32) 266 06 84

Kiedy należy wykonać przegląd przewodów kominowych?

Kiedy należy wykonać przegląd przewodów kominowych?

Zadbanie o komfort i bezpieczeństwo domowników to kluczowa kwestia. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że nic nie zagraża życiu lub zdrowiu osób przebywających w danym miejscu. W związku z tym należy regularnie wykonywać przegląd przewodów komina. W końcu to on jest odpowiedzialny za odprowadzenie szkodliwych związków powstających w trakcie spalania. Jak często sprawdzać drożność komina?

Jak często należy wykonywać przegląd komina?

Częstotliwość wykonywania przeglądu przewodów kominowych określa Prawo budowlane ((Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 z zm.). Zgodnie z nim każdy właściciel budynku oraz zarządca jest zobowiązany do przeprowadzenia stanu technicznego przewodów co najmniej raz w roku. Tego typu czynność może być prowadzona wyłącznie przez upoważnione do tego osoby. W Sosnowcu i okolicach ekspertyzy kominiarskie wykonuje biuro projektowania i nadzoru budowlanego „PROMIAST”.

Należy dodać, że za niewywiązywanie się z obowiązku grożą kary finansowe w wysokości 500 złotych. O tego typu grzywnie może zadecydować sąd. Wtedy kwota ta przekracza nawet kilka tysięcy. Ponadto brak aktualnych dokumentów dotyczących przeglądu komina nierzadko jest powodem niewypłacenia odszkodowania, jeśli w budynku dojdzie do incydentu związanego z działaniem komina. Regularne kontrole są też gwarancją bezpieczeństwa domowników.

O czym należy pamiętać po przeglądzie komina?

Kominiarz sprawdza, czy właściciel lub zarządca dostosował się do wcześniejszych zaleceń. Ważne jest czyszczenie przewodów cztery razy w roku, jeśli budynek ogrzewa się paliwem stałym, jakim jest węgiel lub koks. Z kolei dwa razy w roku należy je udrożnić, jeżeli używa się oleju opałowego. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko zaczadzenia.

Polityka prywatności